Boltove deviatej zlato! Tu to máte, konečne som ten najväčší, jasal

Pod piatimi kruhmi zostáva neporaziteľný! Jamajský šprintér Usain Bolt získal deviatej olympijské zlato. Po triumfoch na 100 i 200 metrov doniesol v Riu de Janeiro na prvom mieste do cieľa štafetový kolík tiež v závodu na 4×100 metrov.

Bolt, ktorý v nedeľu oslávi 30. narodeniny, tak tretím zlatom v Riu napodobnil svoje výsledky z Pekingu i Londýna. Deväť zlatých olympijských medailí doteraz v atletike získali iba fínsky vytrvalec Paavo Nurmi a americký šprintér a dálkař Carl Lewis.

“Tak tu to máte. Konečne som ten najväčší,” povedal novinárom Bolt, ktorý na poslednom úseku utiekol súperom a zvýšil neveľký jamajský náskok na 33 stotín sekundy. “Teraz je už všetko hotové, uľavilo sa mi, všetko to zo mňa spadlo. Teraz som jednoducho šťastný a pyšný sám na seba.Ten tlak bol enormný, ale dopadlo to dobre. Dneska asi zostanem dlhšie hore, “dodal.

Jamajský štafetu spolu s finišman Boltom tvorili Asafa Powell, Yohan Blake a Nickel Ashmeade. Na druhom mieste dobehli prekvapivo Japonci, po diskvalifikácii štvorica USA získali bronz Kanaďania. Američania doplatili na zlú odovzdávku medzi prvým a druhým úsekom, navyše finišman Trayvon Bromell podľa televíznych záberov šliapol do vedľajšej dráhy.

Američania ešte dúfali, že sa po proteste na tretie miesto vráti, ale zároveň mali slová obdivu pre Bolta. “Deväť zlatých medailí…Ani nejde opísať, čo ten chalan pre náš šport urobil, “povedal Tyson Gay, svojho času Boltov najväčší súper.

Ženskú šprintérske štafetu vyhrali Američanky, ktoré sa do finále dostali až v dodatočnom sólozávodu. V rozbehu boli pôvodne diskvalifikované kvôli chybnej odovzdaní, ale uspeli s protestom a v opakovanom behu potom pripravili o postup čínskej kvarteto.

Druhé zlato z Ria má po triumfe v diaľke Tianna Bartolettaová, ktorá bola aj u štafetového zlata z Londýna. Allyson Felixová skončila v Riu druhá na štvrťke, Tori Bowieová si z Brazílie odvezie kompletnú medailovú zbierku.Naopak jamajskej štvoricu nepomohla k triumfu ani víťazka stovky aj dvestovky Elaine Thompsonová.

Dilšod Nazarov vyhral súťaž kladivárov a získal prvé olympijské zlato pre Tadžikistan. Vlaňajší vicemajster sveta hodil vo finále 78,68 metra. Druhý bol Bielorus Ivan Tichon a tretí vďaka poslednému pokusu Poliak Wojciech Nowicki.

Melich vypadol v kvalifikácii

Lukáš Melich vypadol v kvalifikácii, k postupu mu chýbalo 33 centimetrov. Vo finálepřekvapivě chýbal aj suverén tohtoročných svetových tabuliek a dvojnásobný majster sveta Pawel Fajdek z Poľska. Obhajca londýnskeho zlata Krisztián Pars z Maďarska skončil siedmy.

V kladivářském sektore sa od začiatku súťaže odohrával súboj medzi čtyřiatřicetiletým Nazarov a o šesť rokov starším Tichon.Po prvej sérii viedol Nazarov o tri centimetre, po druhej Tichon o šestnásť. Nazarov potom súťaž rozhodol dvoma hody za 78 metrov, jeho súper poslal kladivo najďalej na 77,79.

Dvojnásobný majster sveta Tichon získal v Aténach 2004 striebro, o to ale po ôsmich rokoch prišiel po novom dopingovom testovaní uložených vzoriek . V Pekingu najprv vybojoval bronz, potom bol kvôli vysokej hladine testosterónu diskvalifikovaný, Športové arbitrážny súd (CAS) mu ale medailu vrátil.


Vlani sa vrátil po dvojročnom treste.

Skok o žrdi vyhrala Grékyňa Ekaterini Stefanídiová. Druhá za úradujúci majsterkou Európy skončila Američanka Sandi Morrisová, jednička tohtoročnej sezóny, ktorá tiež zdolala 485 cm, ale v súťaži mala o jednu opravu viac.Tretia bola devätnásťročná Eliza McCartney z Nového Zélandu.

Obhajkyňa titulu Jennifer Suhrová z USA aj úradujúci majsterka sveta Yarisley Silvaová z Kuby zdolali len 460 cm a podelili sa o siedme miesto. Suhrová sa ale v Riu potýkala s chorobou, podľa svojho manžela a kouča dokonca kašľala krv a jej štart vo finále bol do poslednej chvíle na vážkach.

V súťaži chýbala dvojnásobná olympijská šampiónka a svetová rekordérka Jelena Isinbajevová, ktorá pár hodín pred finálovú súťažou ukončila kariéru.V Riu nesmela štartovať kvôli Bet365-Uvítací bonus vyzdvihnete tu dopingovému škandálu ruských atlétov, aj keď sama nikdy nemala pozitívny test. Tridsaťštyriročná tyčkařka vyhrala OH v Aténach a Pekingu, pred štyrmi rokmi bola bronzová.

Kenská vytrvalkyně Vivian Cheruiyotová vyhrala beh na 5000 metrov v olympijskom rekorde 14: 26,17. Za štvornásobnou majsterkou sveta skončila na druhom mieste jej krajanka Hellen Obiriová, tretia bola víťazka dvojnásobnej trati Almaz Ayanaová z Etiópie.

Ayanaová, ktorá v Riu na desiatke vylepšila svetový rekord, ešte dve kolá pred koncom viedla, ale potom sa cez ňu tridsaťdvaročná Cheruiyotová nezadržateľne prehnala a oplatila jej týždeň starú prehru z dlhšej disciplíny.Keňa vyhrala ženskú olympijskú päťku prvýkrát v histórii, sama Cheruiyotová pridala k doterajším trom medailám z OH prvý zlato.

Finále:

Muži :

4×100 m:
1. Jamajka (Powell, Blake, Ashmeade, Bolt) 37,27, 2. Japonsko (Yamagata, Iizuka, Kirjat, Cambridge) 37,60, 3. Kanada (Haynes, Brown, Rodney, De Grasse) 37,64, 4. Čína 37,90, 5. Veľká Británia 37,98, 6. Brazília 38,41, štafety USA a Trinidadu a Tobaga boli diskvalifikované.

Kladivo:
1 . Nazarov (Tádž.) 78,68, 2. Tichon (Biel.) 77,79, 3. Nowicki (Pol.) 77,73, 4. Del Real (Mex.) 76,05, 5. Lomnický (SR) 75,97, 6. Sajf (Kat.) 75,46, 7. Pars (Maď.) 75,28, 8. Bet365-Získaj bonus práve teraz Söderberg (Fin.) 74,61,… v kvalifikácii 15. Melich (ČR ) 73,14.

Bet365-Viac informácií