Dzieci doskonale uczą się poprzez obserwację i doświadczenie

Mówisz, mówisz i nagle zdałeś sobie sprawę, że dziecko nie zwraca uwagi na twoje napomnienia i robi po swojemu? Najczęściej istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Czy u was w domu wyjątkowy “egzemplarz”, którego celem powodować cierpienia rodziców, albo… sam mówisz jedno, a robisz drugie. Twoje dziecko jest genialnym obserwatorem, tak, że on po prostu naśladuje ciebie.

Dzieci doskonale uczą się poprzez obserwację i doświadczenie. Możesz z nimi rozmawiać i tłumaczyć, jak powinni się zachowywać, ale jeśli on nie widzi przykład w domu – nie masz szans na sukces. Tak więc, musimy zacząć od siebie. W jakich dziedzinach życia mówimy jedno, robimy drugie?
1. Sposób rozwiązywania konfliktów

Mówimy “bądź grzeczny”, “nie wolno obrażać innych”, “nie krzycz, to nieładnie”. A sami? z mężem, drzwiami, nazywamy go idiotą, a on w odpowiedzi krzyczy “idiotka!”, “nie rozśmieszaj mnie”, “spadaj!”. I takie zachowanie nie wyjątki, ale częste sytuacje w naszych rodzinach.

Czego dziecko uczy się? Że teoria teorią, ale kiedy przychodzi do prawdziwej kłótni, to trzeba postawić na swoim za wszelką cenę. Nie trzeba mówić, jak uczono mama i tata “nie podoba mi się twoje zachowanie”, a od razu obrażać dziewczynę z przedszkola i drażnić ją idiotką. Zachowuj się rodzice inaczej, dziecko zrozumie by inny schemat postępowania.
2. Sposób spędzania wolnego czasu

To wisienka na torcie! Rodzice lubią powtarzać, że czasy są inne, bo dziś dzieci bawią się tylko z tabletami, a przecież kiedyś dzieci biegały po ulicy, grali w gry, pływały. Aktywność fizyczna samych rodziców sprowadza się najczęściej do marszu w sklep w domu.

Czego dziecko uczy się? Mama nie można słuchać i śmiało robić swoje. Chcesz, aby było inaczej? Idź z dzieckiem do lasu, wyrusz z nim na rowerze, a nie trać czasu na oglądanie bzdur w telewizji. Jest to jedyny właściwy i skuteczny sposób. Pokaż dziecku przykład i sami żyjcie według “swoich” zasad”.

Pokaż, że lubisz czytać i z czasem dziecko będzie chcesz siedzieć nad książkami, na przykład, czytając wiersze Puszkina dla dzieci.

Dzieci uczą się przez obserwację
3. Prawdomówność

Mało co tak niepokoi rodziców, jak kłamstwo u dzieci. W ruch idą kary, krzyki i oskarżenia typu “mówiłam ci, że nie wolno kłamać!”. Ale to teoria. A praktyka?
Więcej o dzieciach i meblach dla dzieci możesz przeczytać na stronie meble dla dzieci Banaby gdzie kupisz również wszystko dla swojej pociechy