Dzieci natychmiast i już za parę minut nie pamiętają

W rzeczywistości to nie jest tak. Dzieci natychmiast i już za parę minut nie pamiętają, że żyć nie może bez dziennika. Dlatego, dekoncentracja bardzo skutecznie, ale nie warto się tym mocno zaangażować. Bo trzeba wyjaśnić, że nie ma potrzeby iść na smyczy reklam i kupić wszystko, co jest reklamowane. Trzeba kupować wymagana.

Wyjaśnić sens reklamy, dlaczego ona wpływa na nasze umysły to wpływ i jak temu przeciwdziałać. Mówimy, że działanie reklamy opiera się na psychologicznym zachowaniu człowieka. Psychologia to nauka, człowieka już dość dobrze. Ludzie, którzy zajmują się produkcją reklam, dobrymi psychologami i wiedzą dokładnie, co się człowiekowi podoba i co chce. I dają nam informacje o produkcie, że wierzymy, że nam się to należy. Reklama wywiera nieznaczny wpływ na psychikę człowieka w taki sposób, że on idzie i kupuje reklamowany produkt. Na przykład, wszystkie młode dziewczęta i młodzi ludzie obawiają się o swój wygląd. Wiele osób ma wiekowe pryszcze i wszyscy chcą się ich pozbyć. Dlatego można się domyślać, że reklama (szukasz dywaniki dla dzieci) kremu do twarzy w telewizji natychmiast trafi w cel, a towar będzie nastolatkami.

Nasza córka ma prawie 8, a nasze rozmowy już dają owoce, bo ona zaczyna się zastanawiać w sklepie na temat trzeba, czy nie?

Ostatnio spojrzała młodzieżowy film, w którym natrętnie reklamowane dzieci Witamin, w tym witaminy te w filmie z jednego opakowania pili i babcia, i tata, i dorosłe córki, i małe. Córka ucieka i oświadcza, że jest jej po prostu potrzebne witaminy. Ja się z nią zgadzam się, ponieważ wiosną pijemy witaminy, i obiecuję jej kupić. I wtedy ona mówi, jakie potrzebuje witamin i prosi o pieniądze iść do apteki sama. Ponieważ interesuję się tym, że moja córka patrzy, od razu wiem, o co chodzi i jakie są jej potrzebne. Doskonała okazja, aby porozmawiać na temat reklamy w filmach. I mówię jej, że: “To tylko reklama marki witamin. Witaminy – to nie cukierki, to lekarstwa. Nie można ich pić, jak chcesz i ile chcesz, i oni są dla różnych grup wiekowych różne. W filmie wszyscy piją z jednego opakowania i to nie jest prawda. Witaminy potrzebujesz, ale pójdę z tobą, i kupimy ci witamin”. “Ale tylko dokładnie takie same” — mówi córka.

Dochodzimy do apteki. Mówię sprzedawcy, że potrzebujemy dla dzieci witaminy taka-to marki dla dzieci od 7 lat. Nam serwuje witaminy, i córka zaczyna marudzić, że to nie są witaminy, a trzeba te i pokazuje na wyświetlaczu. Farmaceuta rozumie, o co chodzi, bo u niej córka. Bierze tę paczkę i mówi: “patrz, na tej paczce jest napisane, że to witaminy dla dzieci do 4 lat. Już 8. Dla ciebie są one bezużyteczne. To po prostu reklama. Czego potrzebujesz, witaminy lub po prostu odpowiednią skrzynię?” Córka myśli…. Bierzemy witaminy dla jej wieku i idziemy do domu. Ona milczy. Przyszedł do domu i mówi: “Ja wszystko rozumiem. Jak babcia może pić witaminy dla małych dzieci? Jej samej nie 4 lata? To po prostu reklama”.

Dzieci rozumieją. Nie raz i nie za jednym razem. Trzeba im stale i raz tłumaczyć jedno i to samo. I to jest w porządku. Do tego jesteśmy rodzicami, aby nauczyć dziecko żyć. Nauczyć się żyć na pierwszy rzut oka niemożliwe. Trzeba pokazać i powiedzieć, i robić to tak długo, dopóki dziecko nie dorośnie.